افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالباتی در قالب حق تقدم - مرکز آموزش بورس | سرمایه گذاری علمی و حرفه ای در بورس

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالباتی در قالب حق تقدم

حق تقدم

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالباتی در قالب حق تقدم

شرکت سهام جدید ناشی از افزایش سرمایه را به ازای دریافت ۱۰۰۰ ریال برای هر حق تقدم (به قیمت اسمی هر سهم) به سهامداران می‌ فروشد.
در این روش به کسانی که سهامدار شرکت هستند، اوراق قابل معامله‌ ای تحت عنوان «حق تقدم» تعلق می‌ گیرد و از سهامدار خواسته می‌شود که بابت هرکدام از این برگه‌ های حق تقدم، مبلغ ۱۰۰ تومان‌ (معادل ارزش اسمی سهام در ایران) به حساب شرکت واریز کند.
به این ترتیب پول لازم برای افزایش سرمایه‌ شرکت آماده می‌ شود.
گواهی حق تقدم به معنای اولویت داشتن سهامدار فعلی برای مشارکت در افزایش سرمایه است که با هر گواهی حق تقدم می‌ توان یک سهم جدید دریافت کرد و افزایش سرمایه از این محل به نوعی جذب نقدینگی جدید است.
به عنوان مثال شما ۲۰۰۰ سهم از شرکت A دارید که قیمت آن ۹۰۰ تومان است. این شرکت از محل آورده‌ی نقدی، افزایش سرمایه‌ی ۱۰۰ درصدی می‌ دهد؛ در ابتدا سرمایه‌ شرکت ۲ برابر می‌ شود و به شما که سهامدار شرکت هستید، ۲۰۰۰ برگه‌ حق تقدم (یعنی اوراقی که پس از مدت زمان مشخص تبدیل به برگه سهم می‌شوند) تعلق می‌ گیرد.
در نتیجه شما مالک ۲۰۰۰ سهم و ۲۰۰۰ حق تقدم از این شرکت هستید.
در ادامه، ۳ انتخاب پیش‌ رو دارید:
۱) بابت این ۲۰۰۰ حق تقدم که به شما تعلق گرفته است، به ازای هر برگه ۱۰۰ تومانی (جمعا ۲۰۰ هزار تومان) به حساب شرکت واریز کرده تا بعد از مدت زمان مشخصی، این ۲۰۰۰ برگه حق تقدم، به سهم تبدیل شده و در کل ۴۰۰ عدد برگه سهم دریافت می‌ کنید.
(باید توجه کرد که شما سهم ۹۰۰ تومانی را با قیمت ۱۰۰ تومان خریداری می‌ کنید)
۲) راه دوم این است که برگه حق تقدم را به صورت آنلاین می‌ فروشید و‌ پول آن را دریافت می‌ کنید.
۳) راه سوم اینکه شرکت برگه‌های حق تقدم را فروخته و پول آن را به حسابتان واریز می‌ کند بدون اینکه شما اقدامی را انجام دهید.


کانال تلگرام آتی ساز بازار

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .