افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی - مرکز آموزش بورس | سرمایه گذاری علمی و حرفه ای در بورس

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

تحدید ارزیابی دارایی ها

افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی

شرکت‌ ها یک بار دیگر دارایی‌ های خود را ارزیابی مجدد می‌ کنند که این کار باعث افزایش قیمت سهام‌ شرکت می‌ شود.
شرکت‌ ها دارایی‌ های خود مثل زمین، ساختمان، تجهیزات و ماشین آلات و… را طبق اصول حسابداری در قسمت دارایی‌ های غیرجاری و به قیمت تمام‌ شده زمان خرید ثبت می‌ کنند؛ در نتیجه اگر شرکت قطعه زمینی را مثلاً در سال ۷۰ با قیمت ۱۰۰ میلیون خریده‌ است، این زمین در دفاتر حسابداری شرکت همچنان به همان قیمت ۱۰۰ میلیون ثبت می‌ باشد، در حالی که شاید ارزش امروز آن ۱۰ میلیارد باشد.
در روش تجدید ارزیابی (همانطور که از نام آن مشخص است)، قیمت دارایی مورد نظر به‌ روز می‌ شود و از ما به‌ التفاوت این دو قیمت، برای افزایش سرمایه استفاده می‌ شود.
در روش تجدید ارزیابی هم مثل روش سود انباشته، سهامدار پولی بابت افزایش سرمایه پرداخت نمی‌ کند و برخلاف روش آورده‌ نقدی که سهامدار می بایست مبلغ اسمی (۱۰۰ تومان به ازای هر حق تقدم) به حساب شرکت واریز کند، در این نوع از افزایش سرمایه این طور نیست.

در این نوع افزایش سرمایه، بعد از مجمع تصمیم گرفته می‌ شود که به سرمایه اضافه کنند.


نکته:
افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی، اثر روانی زیادی در رشد قیمت دارد؛ اما هیچ کارکردی در راستای کمک به سود آوری شرکت نمی‌ کند. فقط کمکی است برای اینکه شرکت‌ ها ساختار مالی خود را درست کنند.

قانون جدید مصوب شده می‌گوید:
شرکت‌ هایی که تجدید ارزیابی می‌ دهند و طبق ماده‌ ۱۴۱ هستند، از مالیات معاف خواهند بود؛ اما شرکت‌ هایی که تجدید ارزیابی می‌ دهند و مشمول ۱۴۱ نیستند، باید ۲۵٪ مالیات پرداخت کنند.


کانال تلگرام آتی ساز بازار

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .