تجزیه و تحلیل سود نقدی - مرکز آموزش بورس | سرمایه گذاری علمی و حرفه ای در بورس

تجزیه و تحلیل سود نقدی

تجزیه و تحلیل سود نقدی

تجزیه و تحلیل سود نقدی
یک سهم، نشان‌دهنده‌ی مالکیت دارنده آن در یک شرکت است.
سود نقدی: انگیزه‌ای جدید؟


مالیات بر سود نقدی باید فورا برداشت شود اما مالیات بر سود ناشی از افزایش قیمت، تا زمانی که سهم فروخته نشود، پرداخت نمی‌گردد و با تعویق در پرداخت مالیات، به افزایش ثروت کمک می‌کند (مزیت طبیعی سود ناشی از افزایش قیمت نسبت به سود نقدی).


آن بخش از شرکت‌ها که دارای فرصت است هر سال خیلی سریع رشد می‌یابد، و حمایت از این رشد معمولا بخشی از سود سالانه را جذب خواهد کرد.

بازده سود نقدی با توجه به استانداردهای تاریخی هنوز پایین است.


سود نقدی و بازده کل:
بازده کل شامل دو بخش؛ رشد قیمت سهم و سود نقدی می‌باشد. سودآوری تنها عامل برای قدرت پرداخت سود نقدی است. رشد سریع در شرکت‌های خاصی که سرمایه‌بر هستند می‌تواند سود نقدی آنها را بلعیده و مقدار آن را در آینده کاهش دهد. شرکتی که سود نقدی واهی پرداخت می‌کند، ممکن است سرنوشت شومی را برای سهامدارانش رقم بزند.
یک شرکت با به حداکثر رساندن سود نقدی و انجام بازخرید سهام، می‌تواند بازده کل بالایی را شناسایی کند.


تجزیه و تحلیل سود نقدی:
با تفکیک بازده کل به بازده فعلی و رشد مورد انتظار سود نقدی، رشد بالقوه به دو دسته تقسیم می‌شود: رشد در کسب و کار اصلی شرکت و رشد با جریان‌های نقدی آزاد باقی‌مانده.


توجه به سود نقدی فعلی:
قطعی فرض کردن سود نقدی به معنی ایجاد ثبات در بلند مدت است. شرکت‌های فاقد فرصت‌های پایدار تحت تاثیر چرخه‌های تجاری قرار می‌گیرند و نمی‌توانند در طول دوران رکود صنعت به گونه‌ا‌ی محصول خود را قیمت‌گذاری نمایند که سودآوری آنها حفظ شود.


بررسی توان بالقوه رشد کسب و کار اصلی شرکت:
ارزیابی جریان نقدی آزاد شرکت به‌صورت درصدی از درآمد خالص روشی برای بررسی هزینه رشد است.

رشد کسب و کار اصلی، معادله بازده کل را به ما می‌دهد.


یکی از ساده‌ترین روش‌ها این است که رشد مورد انتظار را بر بازده حقوق صاحبان سهام تقسیم نماییم. نسبت به دست آمده، نسبتی از سود است که برای تامین مالی رشد کسب و کار اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
بازده پس از مالیات سرمایه‌گذاری نیز بهتر است بررسی شود. بازده سرمایه‌گذاری در حقیقت بهترین روش برای تجزیه و تحلیل افزایش هزینه رشد است.


ارزیابی سود انباشته:
پس از پرداخت سود نقدی و تامین مالی رشد، ممکن است شرکت هنوز وجوه نقد در اختیار داشته باشد. با این پول می‌توان اقدام به بازپرداخت بدهی نمود که هزینه بهره را کاهش داده و سود افزایش می‌یابد.

بازده سود در اغلب شرکت‌ها معمولا بسیار کمتر از بازده حقوق صاحبان سهام است.

بازخرید سهام، رشد سود را تقویت می‌کند.

استفاده از تکنیک سود نقدی:
برای شرکت‌هایی که تکامل یافته و نسبتا باثبات و دارای مزیت هستند، می‌توانیم از سود نقدی به‌عنوان یک ابزار اصلی انتخاب سهم، استفاده نماییم.


کانال تلگرام آتی ساز بازار

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .