ترازنامه چیست؟ - مرکز آموزش بورس | سرمایه گذاری علمی و حرفه ای در بورس

ترازنامه چیست؟

ترازنامه چیست؟

ترازنامه
نشان‌ دهنده میزان منابع‌ (دارایی‌ ها) در اختیار شرکت‌ ها و تعهدات آ‌ن‌ ها می‌ باشد. به بیان دیگر، اندازه ارزش شرکت در یک زمان خاص بر اساس قوانین حسابداری را بیان می‌ کند.


دارایی‌ ها برابر بدهی‌ ها به اضافه حقوق صاحبان سهام:
در ترازنامه، برابری دارایی‌ ها با مجموع بدهی‌ ها و حقوق صاحبان سهام از نکات مهم است؛ یعنی با افزایش دارایی‌ های شرکت، بدهی‌ ها و حقوق صاحبان سهام نیز به همان میزان افزایش می‌یابد.


دارایی‌ها:
نشان‌دهنده اقلام در اختیار یک شرکت که انتظار می‌ رود بازدهی‌ های آتی شرکت از آن‌ ها حاصل گردد.
1)دارایی‌ های جاری:
دارایی‌ های تحت اختیار شرکت که مورد استفاده شرکت است و دارایی‌های غیر نقد را به وجه نقد تبدیل می‌ کند.
وجه نقد و شبه نقد:
اشاره به اسنادی که قابلیت تبدیل به وجه نقد را دارند.
وجه نقد، سطح ریسک بسیار پائینی دارد و پول نیز در این طبقه ثبت می‌ شود.
این دارایی‌ ها می‌ توانند به منظور تامین خواسته‌ های شرکت مورد استفاده قرار گیرند.
سرمایه‌گذاری‌های کوتاه مدت:
نشان‌ دهنده وجوه سرمایه‌ گذاری شده در اوراق قرضه که تاریخ سر رسید آن‌ ها کمتر از یک سال (که سریعا نقد می‌ شوند) بوده و نرخ بازدهی بیشتری نسبت به وجوه نقد دارند.
حساب های دریافتنی:
فروش نسیه کالا ها و خدماتی هستند که مشتریان وجهی در قبال آن‌ ها به شرکت پرداخت نکرده‌اند و به شکل مبلغ خالصی که شرکت انتظار دارد آن‌ ها را دریافت کند، نشان داده می‌ شود. این حساب‌ ها را در ارتباط با فروش یک شرکت در نظر بگیرید. در صورتی که رشد حساب‌ های دریافتنی سریع‌ تر از فروش باشد، به معنای عملکرد نامناسب شرکت در وصول پول‌ های حاصل از فروش کالاهاست.
موجودی کالاها:
با سرمایه شرکت ارتباط دارد و شامل مواد اولیه، کالا های در جریان ساخت و کالا های آماده برای فروش می‌ باشد. تغییرات در موجودی، مربوط به فروش شرکت می‎ باشد و به طور جزئی بر سود ناخالص تاثیر می‌ گذارد. در صورتی که رشد سطح موجودی کالا سریعتر از فروش یک شرکت باشد، مقدار خرید کالا یا تولید شرکت بیشتر از مقدار فروش می‌ شود که باعث کاهش قیمت کالای آماده برای فروش شده که در نتیجه به کاهش سودآوری شرکت می‌ انجامد.
سایر دارایی‌ های جاری:
شامل هر نوع دارایی که شرکت انتظار دارد تا طی سال آتی به وجه نقد تبدیل شود.
*پیش پرداخت هزینه‌ ها نشان‌ دهنده وجوه نقدی که شرکت از قبل پرداخت کرده و در طی سال بعد به جای تبدیل به وجه نقد به صورت هزینه درمی‌ آید.


2)دارایی‌های ثابت:
هرگونه دارایی غیر از دارایی‌ های جاری.
سرمایه گذاری بلند‌مدت:
وجوهی که در اوراق بهادار با سررسید بیش از یکسال سرمایه‌ گذاری می‌ شود، نقدپذیر نبوده و قیمت آن‌ ها نیز نوسان‌ پذیر است. اگر ارزش آن‌ ها در ترازنامه بسیار بالا نشان داده شود، باید بررسی‌ های دقیق‌ تری در مورد انواع ریسک انجام گیرد.
اموال، ماشین آلات و تجهیزات:
نشان‌ دهنده زیر ساخت‌ های یک شرکت است و در ترازنامه به صورت خالص گزارش می‌ شوند. مبلغ کل استهلاک بر اساس عمر مفید دارایی‌ ها تعیین می‌ شود.
سرقفلی‌ ها و دارایی‌ های نامشهود:
قابل مشاهده نبوده و به وجه نقد تبدیل نمی‌شوند.
سرقفلی نیز زمانی ایجاد می‌ شود که شرکتی اقدام به خرید شرکت دیگری می‌ نماید و بیش از مبلغی که شرکت می‌ ارزد، بابت آن پرداخت می‌ کند. ارزش سرقفلی که در ترازنامه نشان داده می‌ شود، اغلب فراتر از ارزش واقعی آن می‌ باشد.


بدهی‌ها:
مبلغی که شرکت به سایرین بدهکار می‌باشد.
1)بدهی‌های جاری:
تعهدات شرکت در طی یک سال.
بدهی کوتاه‌مدت:
وجوهی که شرکت برای مدت کمتر از یکسال استقراض کرده است و به شکل یک خط اعتباری است که شرکت بر حسب نیاز از آن استفاده می‌ کند.
حساب‌ های پرداختنی:
میزان بدهی شرکت ناشی از خرید نسیه کالا و خدمات می‌ باشد. در صورت عدم ایجاد مشکل، این کار باعث نگهداری بیش‎تر وجه نقد در شرکت و نیاز کمتر به تامین مالی کوتاه‌ مدت می‌ شود.


2)بدهی‌ های غیر جاری:
وجوهی که شرکت عمدتا از طریق انتشار اوراق قرضه، استقراض کرده و ملزم به بازپرداخت آن تا چندین سال آتی نمی‌ باشد؛ از طریق محاسبه نسبت پوشش بهره، توانایی بازپرداخت بهره بدهی‌ های شرکت مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد.
حقوق صاحبان سهام:
برابر است با کل دارایی‌ ها منهای کل بدهی‌ ها و نشان‌ دهنده تعهدات شرکت به سهامداران می‌ باشد.
سود انباشته:
کل سود هایی که شرکت به صورت قانونی از بدو فعالیت و پس از پرداخت بخشی از آن به سهامداران، انباشته کرده است.
سود خزانه:
میزان سهامی که شرکت از سهامداران بازخرید کرده است.
*سرمایه در گردش: تفاوت میان دارایی‌ های جاری و بدهی‌ های جاری است که یک شرکت برای پوشش تعهدات کوتاه‌ مدت خود نیاز به آن دارد.


کانال تلگرام آتی ساز بازار

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .