صورت گردش وجوه نقد - مرکز آموزش بورس | سرمایه گذاری علمی و حرفه ای در بورس

صورت گردش وجوه نقد

صورت گردش وجوه نقد

صورت گردش وجوه نقد
نشان دهنده میزان وجوه نقد در طی دوره زمانی مشخص (1 سال و یا 3 ماه) وارد شرکت شده و چه میزان وجه نقد طی همین زمان از شرکت خارج شده است.


وظیفه صورت گردش وجه نقد: تفکیک درآمدها و هزینه‌ها می‌باشد و تمام جزئیات مربوط به درآمدها و هزینه‌های غیر نقدی را نمایان می‌سازد.


سه قسمت اصلی صورت گردش وجه نقد
1)جریان‌های نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی:
نشان می‌دهد چه مقدار از وجوه نقد شرکت ناشی از فعالیت‌های اصلی و چه مقدار ناشی از فعالیت‌های جانبی می‌باشد.
سود خالص: بطور مستقیم از صورت سود و زیان شرکت بدست می‌آید و نقطه آغازین جهت تعیین وجوه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی است.
استهلاک و کاهش ارزش دارایی: یک روش حسابداری است که برای کاهش ارزش اموال، ماشین آلات و تجهیزات در اثر گذشت زمان و استفاده از آن‌ها می‌باشد. همچنین باید در صورت گردش وجوه نقد به سود خالص افزوده شود.
تغییرات در سرمایه در گردش: سرمایه در گردش به معنای؛ دارایی‌های جاری منهای بدهی‌های جاری است. بنابراین هرگونه وجوه نقد مورد استفاده یا تامین شده توسط سرمایه در گردش در بخش جریا‌نهای نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی آورده می‌شود.
*هرگونه تغییرات در مانده‌های اقلام سرمایه در گردش از یک دوره تا دوره بعد بر جریان‌های نقدی شرکت اثر می‌گذارد.
*اگر حساب‌های پرداختنی شرکت روند افزایشی داشته باشد، به معنای توانایی شرکت در پرداخت بدهی خود به تامین کنندگان با سرعت کمتری نسبت به قبل است که دارای اثر مثبت بر جریان نقدی شرکت می‌باشد.
*در صورت افزایش مانده سرمایه در گردش، جریان نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی، بر دارایی اثر کاهشی و بر بدهی اثر افزایشی و در صورت کاهش مانده سرمایه، اثر افزایشی بر دارایی و اثر کاهشی بر بدهی خواهد داشت.
خالص وجوه نقد ناشی از فعالیت‌های عملیاتی:
جریان نقدی عملیاتی: در صورتی که تمام تعدیلات در سود خالص در نظر گرفته شود، آنچه باقی می‌ماند وجه نقد حاصل از فعالیت‌های عملیاتی است. همچنین نشان دهنده‌ی میزان وجوه نقد حاصل از فعالیت‌های اصلی شرکت می‌باشد.


2)جریان‌های نقد ناشی از فعالیت‌های سرمایه‌گذاری:
نشان دهنده‌ی میزان وجوه نقدی که شرکت‌ها صرف فعالیت‌های سرمایه گذاری می‌کنند.
مخارج سرمایه‌ای: نشان دهنده‌ی میزان وجوه نقدی که یک شرکت در اقلامی همچون تجهیزات و دارایی‌های بادوام بکار می‌گیرد. آن‌ها جزء انواع سرمایه‌گذاری‌های بنیادی هستند که شرکت جهت فعالیت‌های خود و توسعه برنامه‌هایش آنها را خریداری می‌کند.
جریان نقدی آزاد: حاصل خالص جریان نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی منهای مخارج سرمایه‌ای است. همچنین نشانگر، مقدار وجه نقد مازاد یک شرکت است که می‌تواند در جهت بهبود وضعیت حقوق صاحبان سهام و سرمایه‌گذاری در فرصت‌های جدید بدون آسیب رساندن به فعالیت‌های عملیاتی استفاده شود.
وجوه مورد استفاده جهت تحصیل سایر شرکتها: اشاره به میزان وجوه نقدی دارند که شرکت جهت تحصیل یا اکتساب سهام سایر شرکت‌ها پرداخت می‌کند. همچنین حاوی اطلاعات مفید در مورد میزان رشد شرکت حاصل از منابع داخلی و تحصیل سایر شرکت‌ها می‌باشد.


3)جریان‌های نقدی ناشی از فعالیت‌های تامین مالی:
این بخش دربرگیرنده‌ی فعالیت‌هایی مرتبط با مالکان و بستانکاران شرکت است و خرید سهام عادی، انتشار ابزارهای بدهی وپر داخت سود به سهامداران در این بخش قرار می‌گیرد.
انتشار یا بازخرید سهام عادی: نشان دهنده‌ی پیشبرد برنامه‌های شرکت برای تامین مالی است. شرکت‌های تازه تاسیس نیاز به انتشار سهام جدید می‌کنند که این باعث کاهش درصد مالکیت سهام‌داران و تزریق وجوه نقد به شرکت جهت توسعه می‌باشد. همچنین شرکت‌های توسعه یافته، سهام خود را بازخرید می‌کنند که باعث افزایش ارزش سهام سهام‌داران می‌شود.


شرکت‌های خدمات مالی متفاوت با سایر شرکت‌ها هستند:
1)صورت سود و زیان: بانک‌ها وجوه را از طریق سپرده‌گذاران و فروش سهام به سرمایه‌گذاران تامین می‌کنند و سپس از وجوه حاصله جهت اعطای وام به متقاضیان استفاده می‌کنند. تفاوت بین درآمد بهره و هزینه بهره بعنوان خالص درآمد بهره شناخته می‌شود. علاوه بر این بانک‌ها در حساب درآمد خالص، درآمدهایی از محل ارائه خدمات و اخذ کارمزدهای مختلف از مشتریان، کسب می‌کنند که این درآمدهای مازاد که با مابه‌التفاوت بهره ارتباطی ندارد، با عنوان درآمد غیر بهره‌ای شناخته میشود. خالص درآمد بهره + درآمد غیر بهره‌ای = درآمد خالص بانک. همچنین بانک‌ها برای احتمال زیان ناشی از عدم پرداخت بدهی بدهکاران، حسابی تحت عنوان زیان ناشی از وام‌ها ایجاد می‌کنند. که تفاوت بین حساب خالص درآمد بهره و حساب زیان ناشی از وام‌ها با عنوان حاشیه سود تعدیل شده شناخته می‌شود. هر اندازه هزینه‌های غیر بهره‌ای پایین باشد، بانک در وضعیت بهتری قرار دارد.


2)ترازنامه: دارایی‌های اصلی نشان دهنده قدرت کسب درآمد بانک می‌باشد. که تحت عنوان دارایی‌های درآمدزا شناخته می‌شود. یکی از بزرگترین اقلام مربوط به بدهی، سپرده‌ها هستند که بانک از آن‌ها برای ایجاد دارایی در طرف دیگر ترازنامه استفاده می‌کند. سپرده‌ها که جزو ارزان‌ترین منابع بانک هستند، با ثبات‌ترین منبع وجوه بانک به شمار می‌روند. نسبت اهرمی که بیانگر نسبت دارایی‌ها به حقوق صاحبان سهام است و بطور متوسط 12/1 برای بانک‌ها و 2 یا 3 برای شرکت‌ها با ثبات غیر مالی می‌باشد. بانک‌ها در ترازنامه خویش، بدهی‌های بسیار زیادی نسبت به حقوق صاحبان سهام دارا هستند. همچنین بانک‌ها بعلت نقدپذیر بودن دارایی‌هایشان، می‌توانند نسبت اهرمی را بدون تحمل ریسک بالا نگه دارند.


3)صورت گردش وجه نقد: بر خلاف شرکت‌های غیر مالی، جریان‌های نقدی ناشی از فعالیت‌های عملیاتی سهم قابل ملاحظه‌ای از صورت گردش وجه نقد یک موسسه خدمات مالی را تشکیل نمی‌دهند.


خلاصه:
نشان دادن میزان ورود و خروج وجه نقد شرکت از طریق صورت جریان نقدی.
نشان دادن توانایی شرکت در ایجاد وجه نقد که عامل اصلی خلق ارزش برای سهام‌داران است از طریق جریان نقدی.


کانال تلگرام آتی ساز بازار

ارسال دیدگاه

برای نظر دادن وارد شوید یا یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید .